Aktualności

Otwieramy konto bankowe! Sprawdź, na co zwrócić uwagę?

Otwieranie konta bankowego to dla wielu osób bardzo stresująca i niekomfortowa sytuacja. Konieczność otwarcia nowego rachunku i brak wiedzy czy doświadczenia w tym zajęciu może powodować niepewność i obawy, czy rzeczywiście otworzymy dobre i korzystne dla nas konto. Choć na rynku wiele banków oferuje bardzo dużą liczbę różnego rodzaju kont, istnieje kilka przydatnych wskazówek, którymi warto się kierować, otwierając takie konto, a gdy będziemy przestrzegali tych elementów, z pewnością wybierzemy korzystnie.

Jaki bank wybrać

Pierwszym pytaniem, jakie pada podczas otwierania nowego konta bankowego, jest to, jaki bank wybrać. Na rynku działa ok. kilkudziesięciu banków komercyjnych, skoków i banków spółdzielczych. Choć wszystkie oferują rachunki osobiste, warto wybierać banki komercyjne. Są one największe na rynku, posiadają wiele placówek w każdym mieście polski oraz działają najczęściej w europie czy na świecie. Dzięki temu nie będziemy mieli problemu z odnalezieniem placówki w naszym mieście, zminimalizujemy ryzyko upadku banku i kłopotliwego odzyskiwania pieniędzy oraz otrzymamy dostęp do najnowocześniej tych technologii, oraz ciekawych ofert. Duże banki mają wiele zalet i oferują znacznie więcej niż np. lokalne skoki. Warto zatem kierować się w tym elemencie najprostszą strategią — brać pod uwagę te banki, które najczęściej widzimy, idąc ulicą czy najczęściej występujące w reklamach tv itp. Jeśli otworzymy konto jednym z nich, z pewnością nie będziemy szukać bankomatów, palcówek czy nie będziemy mieli problemu z wypłatą pieniędzy w innym mieście.

Podpowiedź: Warto wybrać 10-15 największych banków komercyjnych takich jak np. ING, mBank czy Pekao i to właśnie z ich ofert wybrać najlepiej dostosowane do naszych potrzeb konto.

Czy moje konto powinno mieć bankowość elektroniczną i aplikację mobilną

Podczas zakładania konta często poruszany jest temat bankowości elektronicznej, czyli internetowej. Jest to nic innego jak możliwość zalogowania się do serwisu banku w internecie na stronie www oraz zarządzanie swoim kontem właśnie stamtąd. Jest to bardzo wygodna opcja, gdyż szybko i bezproblemowo wyślemy przelew, sprawdźmy saldo konta, przelewy przychodzące czy zapłacimy rachunki. Obecnie standardem jest darmowa bankowość elektroniczna oraz aplikacja mobilna, za którą nie będziemy musieli płacić. Aplikację mobilna banku instalujemy na telefonie i daje ona taką samą funkcjonalność co bankowość internetowa. Dzięki aplikacji również wyślemy przelew czy sprawdzimy stan konta. Warto zatem zadbać, aby do naszego konta była zaoferowana darmowa bankowość elektroniczną, a bank posiadał również aplikację mobilną. Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie przed założeniem konta na stronie banku dema serwisu tzn. jego wyglądu, układu przycisków itp. Dzięki temu sprawdzimy, czy serwis nie jest zbyt skomplikowany i będzie dla nas komfortowy.

BLIK to trzeci element bankowości internetowej, o którym warto pomyśleć podczas zakładania konta. Warto upewnić się, że jest oferowany przez bank. Jest on umieszczony w aplikacji bankowej i umożliwia wypłacanie pieniędzy z bankomatu jedynie przy pomocy telefonu. Jeśli nie mamy przy sobie karty płatniczej, wystarczy wygenerować 6 cio cyfrowy kod blik w aplikacji, wpisać go na ekranie bankomatu i wypłacić pieniądze. To szybki i komfortowy sposób na płatności również w internecie.

Opłaty — Czy konto może być darmowe

Jedną z najważniejszych rzeczy, o jakie powinniśmy zadbać to darmowość konta bankowego. Obecnie standardem jest prowadzenie darmowego rachunku bankowego bez opłat. Niektóre banki w dalszym ciągu naliczają jednak opłaty za konto bankowe lub stawiają warunki, jakie trzeba spełnić, aby konto było darmowe. Takich banków należy unikać. Bez problemu otworzymy dziś konto bankowe, które będzie darmowe bezwarunkowo. Jest to wbrew pozorom ważne, gdyż nawet kilka złotych opłat miesięcznie po kilku latach da dużą sumę pieniędzy.

Promocje i bonusy za otwarcie konta

Kolejną poradą dotyczącą zakładania konta bankowego jest wykorzystywanie bonusów i promocji. Skoro i tak zamierzamy utworzyć konto, warto wykorzystać ten fakt i otrzymać miły upominek czy bonus finansowy. Choć nie powinniśmy się kierować tym czynnikiem jako głównym i decydującym, jeśli będziemy mieli kilka podobnych kont np. darmowych z odpowiednimi funkcjami w bankach, które są duże, możemy wybrać ofertę tego banku, który da nam np. telefon, bon na zakupy czy 200 zł na konto w gotówce, które będziemy mogli wykorzystać według własnego uznania. Obecnie banki walczą o klienta wszystkimi sposobami i warto wykorzystać taką sytuację.

Oprocentowanie konta i rachunek ror

Ważną kwestią, o której zazwyczaj nie myślimy po założeniu konta, jest oprocentowanie rachunku bankowego. Jeśli będziemy deponowali tam nasze środki, często również możemy przechowywać np. oszczędności itp. Warto w takim wypadku, abyśmy na nich zarabiali. Przeważnie konta bankowe nie są oprocentowane, a jeśli już są, to są to sumy rzędu 0, 1% itp. Niektóre banki oferują podstawowe konta bankowe z oprocentowaniem np. 2% lub 3%. Pewna część banków oferuje tworzenie np. podrachunku, który będzie darmowy i oprocentowany na 2, 5% czy 3%. Ważne, abyśmy nie musieli płacić nic za dodatkowy rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy, czyli popularny ror. Choć nie jest to podstawowy wymóg korzystnego kotna, mając do wyboru kilka kont, warto wybrać te, które posiada oprocentowanie. Przez kilka lat deponowania środków, małe sumy mogą dać konkretną kwotę, która będzie “darmowym bonusem” do konta.

Porównywarki kont w internecie

Jedną z najciekawszych opcji, która pomaga założyć odpowiednie konto bankowe, są porównywarki kont bankowych w internecie. Są one podobnymi serwisami do porównywarek np. kredytów w czy ubezpieczeń, ale zestawiają ze sobą aktualne konta bankowe na rynku. Jeśli nie mamy żadnego pomysłu, do jakiego banku się udać, wstępną selekcję możemy wykonać właśnie w porównywarkach kont bankowych. Są to serwisy, które działają w internecie. Zawierają one listę kont różnych banków, które możemy dowolnie segregować, sortować czy po prostu sprawdzać poszczególne konta bankowe. Spis ten ma formę listy z najważniejszymi szczegółami. Dzięki temu w jednym miejscu znajdziemy wiele kont bankowych. Kierując się powyższymi zasadami, możemy wybrać kilka banków, które oferują konto spełniające nasze wymagania i udać się np. do banku osobiście. Dzięki temu nie będziemy musieli samodzielnie przeszukiwać internetu oraz sprawdzać każdego konta oddzielnie.

Agnieszka Morawiec
Informacjabiznesowa.pl

Leave a Reply