Aktualności

Jak kupić samochód taniej?

Coraz częściej wymieniamy auta na nowsze. Na polskich drogach z roku na rok wzrasta liczba pojazdów. Zastanawiając się na metoda finansowania zakupu nowego ale i używanego samochodu warto zastanowić się, jak wydać mniej.

Najczęściej finansujemy taki zakup kredytem. Zwykle jest to kredyt samochodowy, ale wielu klientów zaciąga kredyt gotówkowy. Istnieją jednak inne możliwości. Można pozyskać auto zdecydowanie taniej korzystając z kredytu 50/50, leasingu czy wynajmu.

Kredyt50/50 jest podobny do kredytu samochodowego, jednak na skutek wysokiego wkładu własnego możliwe jest obniżenie oprocentowania. Druga część spłacana jest zazwyczaj po roku w całości. Oczywiście firmy proponują także modyfikacje takiego kredytu, np. rozdzielając koszty zakupu na np. trzy części, z czego 30% wpłacane jest przy podpisywaniu umowy, a 60% pożycza klientowi bank. Podobne jak w kredycie samochodowym są zabezpieczenia – wymagane jest AC i zabezpieczenie na samochodzie, a także formalności i dokumenty niezbędne do rozpatrzenia wniosku.

Leasing to opcja zwłaszcza dla osób prowadzących własny biznes. Jest opłacalny pod wieloma względami, także podatkowymi, stąd stale rośnie jego popularność. Koszty leasingu są zazwyczaj niższe, niż przy kredycie celowym. Leasing dodatkowo nie wpływa na zdolność kredytową przedsiębiorcy, a podokresie spłaty możliwy jest wykup za ustaloną (zwykle niską)kwotę pojazdu.

Wynajem polega na zapewnieniu dostępu do samochodu na zasadzie najmu przez przedsiębiorcę. Takie wypożyczenie jest tańsze niż kredyt, czy leasing, po upływie okresu umownego samochód można zwrócić i chociażby wybrać inny, nowszy model. Niestety w wynajmie zwykle obowiązują ograniczenia dotyczące liczby przejechanych kilometrów w ramach ustalonej raty.

Oczywiście można znaleźć tez inne rozwiązania, by choć trochę zaoszczędzić. Istnieją wyprzedaże rocznika w salonach, licytacje komornicze czy możliwość zakupu aut poflotowych. Kwestia wyboru i oczekiwań. Niemniej warto szukać oszczędności, choć nie za wszelką cenę.

Agnieszka Morawiec
Informacjabiznesowa.pl

Leave a Reply