Aktualności

Czy warto planować budżet domowy?

Własny dom to miejsce, które jako pierwsze udowadnia nam jak ważne są prywatne finanse. Skuteczne prowadzenie budżetu domowego pozwoli ci na zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych miesięcznie, a nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Planowanie finansów to świetny krok w kierunku odzyskania kontroli nad własnymi wydatkami i przychodami.

Po co zakładać budżet domowy

Budżet domowy to naprawdę przydatne narzędzie w kontrolowaniu twoich przychodów i wydatków. Dzięki niemu tak naprawdę dowiesz się na jakiej podstawie finansowej stoisz i nauczysz się, jak planować regularne i nieregularne wydatki. Poza tym ma on jeszcze znacznie szersze zastosowanie:

– pomaga kontrolować wydatki,
– pozwala planować wydatki,
– pomaga oszczędzać,
– umożliwia monitorowanie finansów,
– likwiduje niepotrzebne wydatki,
– zapewnia bezpieczeństwo,
– pozwala spełniać cele, pasje i marzenia.

W jaki sposób prowadzić budżet domowy

Jest wiele narzędzi i sposobów prowadzenia budżetu domowego. Iestnieje naprawdę dużo specjalnych aplikacji przeznaczonych konkretnie do tego celu. Dodatkową opcją planowania budżetu jest planowanie analogowe, znane potocznie jako kartka papieru, zeszyt czy planer. Jeśli jednak bardziej preferujesz korzystanie z mniej tradycyjnych rozwiązań i jesteś bardziej skomputeryzowaną osobą wykorzystaj do tego Excel. To wspaniałe narzędzie, które umożliwia zarówno planowanie, analizowanie, jak i podliczanie wszystkiego za ciebie. Na dodatek wszystko otrzymasz w jednym miejscu. Niestety program ten ma również wielu przeciwników, ponieważ stworzenie od zera swojego własnego arkusza jest naprawdę wymagającym zadaniem.

Czy warto planować budżet domowy

Na to pytanie zdecydowanie można odpowiedzieć twierdząco. Planowanie budżetu domowego pozwoli ci na zapoznanie się ze swoimi miesięcznymi wydatkami, nauczy cię oszczędzania i umożliwi stworzenie dobrej poduszki finansowej. Na mocne finansowe zaplecze składa się fundusz awaryjny, zapewniający ci bezpieczeństwo w sytuacjach kryzysowych, oraz mniejsze i większe oszczędności zabezpieczające cię w przypadku czarnej godziny.

Bądź rozsądny

Planowanie budżetu domowego to dobra szansa na ogólny wgląd w twoje miesięczne wydatki. Przy sporządzaniu go warto jednak kierować się rozsądkiem i nie popadać ze skrajności w skrajność. Całkowita rezygnacja z prowadzenia budżetu domowego i życie na kredyt jest tak samo nierozsądne jak naprawdę drobiazgowe zliczanie każdej pojedynczej złotówki i nerwy związane z gubieniem wszystkich paragonów. Nie dajmy się zwariować. Dobrze skonstruowany budżet domowy zagwarantuje nam poczucie stabilności i niezależności finansowej. Dzięki niemu być może uda nam się zaoszczędzić na nowy samochód, mieszkanie, czy nawet atrakcyjne wakacje. Dodatkowo w przypadku kryzysowych sytuacji takich jak choroba czy wypadek to właśnie dzięki budżetowi domowemu i awaryjnemu zabezpieczysz siebie i swoje zdrowie. Budżet domowy powinien być priorytetem każdej rodziny dlatego już dziś zadbajmy o swoje finanse z głową tak, aby pomogły nam nawet w kryzysowych sytuacjach.

Agnieszka Morawiec
Informacjabiznesowa.pl

Leave a Reply